Domácí výroba mýdel – tip na dárek?

04.03.2013 10:49

featureimg

 

Už jste si někdy vyzkoušeli vyrobit domácí mýdlo? Že ne? Dalo by se říci, že od té doby, co jsem to sama vyzkoušela, jen velice výjimečně máme doma jiné tuhé mýdlo, než naše…

Potřebujeme:

mýdlovou hmotu matnou, nebo čirou i glycerinovou (zakoupíme ve specializovaných obchodech)
mýdlové vločky (doporučuji, zlepšují kvalitu mýdla a hezky vypadají)
barvy na obarvení mýdel (dají se použít jakékoliv potravinářské nebo barvy do svíček)
vůně (nejlépe přírodní silice, ale lze použít i parfémy nebo syntetické vůně)
zavařovací sklenici
odlévací formu (na led, kelímky od jogurtů, bonbonierový obal – je potřeba, aby pružily, z pevných forem mýdla nejdou vyndat…)
drobné předměty k zalití do mýdla (kousky skořice, badyánu, hřebíčku, ale i drobné hračky z kinder vajíček)

Postup:

Mýdlovou hmotu nožem na krájíme na kostky tak, aby se dala dát do zavařovací sklenice. Sklenici vložíme do hrnce naplněného vodou a postavíme na sporák. Pomalu zahříváme a za občasného míchání čekáme, než se nám hmota rozpustí (pozor, čirá mýdlová hmota při vysoké teplotě zmatní, ale není to na závadu, i matné vypadá pěkně).
Mýdlovou hmotu lze rozpustit také v mikrovlnné troubě, rozpouštění je rychlejší, ale těžko se kontroluje stav mýdla a případné přehřátí a následné dlouhé chladnutí. Mikrovlnnou troubu používám pouze na kratičké prohřátí hmoty, která mi při rozlévání do forem příliš ztuhla.

Po rozpuštění můžeme hmotu rozdělit do menších nádob, nebo obarvit a ovonět celou dávku najednou přidáním pár kapek vonné přísady (dejte o trochu víc, chladnutím částečně vyprchá) a barviva. Vůni přidáváme nejlépe těsně před odléváním.

Do formiček si připravíme mýdlové vločky nebo jiné drobnosti, které chceme v mýdle mít. Mýdlovou hmotu nalijeme do forem a čekáme na ztuhnutí.

Po ztuhnutí mýdla vyklopíme a máme hotovo.

Pokud mýdlo hezky zabalíme, jistě někoho potěší.

Tipy:

Pokud chcete dělat mýdla vícebarevná, vrstvená, je potřeba ohlídat vhodný čas k přilití další barvy – povrch musí být zatuhlý, aby se barvy nepromíchaly, ale ne příliš, aby mýdlo k sobě přilnulo a nerozdělilo se po prvním namočení.

Káva – pokud přidáte do mýdla mletou kávu, máte hotové peelingové mýdlo. Stejně tak by šlo použít i koření drcené na hrubší prášek, nebo levandule.

Pláty – z mýdlové hmoty se dají odlít také pláty, například na plech vyložený folií nebo pečícím papírem, ze kterých pak můžete s dětmi vykrajovat vykrajovátky tvary podle libosti a bez nebezpečí popálení. Zbytek plátu lze jednoduše znovu rozpustit a odlít.

Kostičky – pěkně vypadá také barevné mýdlo, které po ztuhnutí nakrájíte na kostičky a ty zalijete čirým mýdlem.

Pozor na vůně – pokud budete chtít s míchat více barev dohromady, nebo kombinovat kostičky již tuhého mýdla s jiným, je třeba dbát na to, aby se vůně k sobě hodily.

Bublinky – pokud se vám v mýdlové hmotě tvoří bublinky (tak jako mně na fotografii), je příliš horká, proto je dobré před odléváním chvilku počkat. Případné bublinky na hotovém mýdle jdou seříznout nebo seškrábnout nožem.

Mýdlo jsme s klukama vyráběli už několikrát, vždy je to baví a výrobky velice rádi používají. Zjistila jsem ale, že při častém mytí trochu vysušuje citlivou pokožku, proto do mýdla přidávám kosmetický glycerin (lze koupit například v lékárnách), nebo trochu olivového oleje, ale to jen v případě, kdy dělám malou dávku mýdla a vím, že je brzy spotřebuji.
Od té doby, co jsem vyzkoušela první dávku mýdel by se dalo říci, že jen velice výjimečně máme doma jiné tuhé mýdlo, než naše. Naprosto se vyrovná drahým mýdlům, které jsem do té doby kupovala, přitom má všechny vlastnosti, které od mýdla očekávám: výborně myje (dokonce už jsem s ním i vyprala sem tam nějakou skvrnu), krásně voní a hezky vypadá. Po přidání glycerinu je také jemné k pokožce. Pokud vhodně zvolíme přírodní esenciální olej, můžeme si doma vyrobit i mýdlo antibakteriální – přidáním tee tree oil, citrusů nebo aucalyptu, protihmyzové – přidáním levandule nebo levandulového oleje. Stačí jen trošku zabrousit do aromaterapie.

Četla jsem, že lze přidat i další zjemňující látky, například mléko, ale to jsem zatím nezkoušela.